Enne kui läheb tüliks – haara nuga!

18 veebr.

Teate küll, kuidas vahel on tuju selline, et õieti polegi teist. Kusjuures ilma mingi nähtava põhjuseta. Või isegi väljamõeldava põhjuseta. Käid ringi ja oled nagu pisike pehme äikesepilv, mis veel pole omasugust kohanud ega plahvatanud. Põnn-põnn teeb pinge sees, oleks nagu masendus, oleks nagu kange tahtmine kellegi peale karjuda, tüli üles võtta, muidu räusata, nõusid lõhkuda. Mis kindlasti varemhiljem veel juhtub ka.
Ja aru ei saa, miks, palju ka ei mõtleks. See ajab veel eriti tigedaks, kui püüad autopsühhoanalüüsiga selgeks saada, mille pagana pärast oled sihuke ebameeldiv endale, potentsiaalselt vastik teistele. Pole ju esimene kord. Mistõttu tead ette, et ühel hetkel pröökad ilmsüüta inimese peale, kes sulle vaid tere ütles: mis see sinu asi on, raisk!
Päriselt ka.
Otsid, et mis see küll on. Kaevad enda sees. Igasugu jälkust tuleb muidugi ette, mille arvasid turvaliselt ununud olevat ja see muidugi ei paranda midagi. Plahvatus tuleb ainult lähemale. Miks küll, oh, miks? Kõik tundub ju korras olevat või vähemalt mitte väga hullusti. Ikkagi on sees nagu vedru, mis ootab vallalepääsemist.
Plõnn!
Kõikse hullem, et tõenäoliselt juhtub see ilmsüüta inimese peale. Kes muidu sulle hoopis hirmus kallis on. Piima tõid – mine perse! stiilis. Pärast on nii piinlik, nii piinlik…
Käisin mina sellisena ringi ja kaalusin teada-tuntud varianti pudeli järgi haaramisest – viib vähemalt mõtted mujale või üldse ära ja hommikul lükkab kassiahastus igasugused pinged peast. Ei julgenud kellegi ega millegi vastu puutuda, pult kah oleks telekasse lennanud, tulgu sealt, mis tahes.
Siis nägin nuga.
Minu armast suurt kokanuga. Natuke juba kulunud, mis teeb ta ainult uhkemaks. Pole mingi edvistamise riist, vaid tõsine töövahend. Võtsin aga väitse pihku ja küll läks järsku paremaks ja kergemaks. Tekkis tahtmine sibulat hakkida. Krõks-krõks. Vaatasin ringi… kui sul on sibul, tuleb see ju kuskile panna. Ehkki muidugi ka suuliim, see setu roog, mis põhjusmõtteliselt pole muud kui sibul soolvees, on ka kuuma kartuliga väga hea.
Aga mulle irvitas vastu kilo hakkliha hoopis. Sega mind sibulaga, palus see. Kus sa siis produktikesele vastu ei tule. Pätsisin segi. Märkasin, et, hee, mul on ju suurepärane gaasiahi. Panin aga kuumama, ikka veel teadmata miks. Segasin ja pätsisin veel lihasegu. Mõned laiakslitsutud ja hakitud küüslaugud, press on nõme ja raiskav köögiriist. Mõned tervelt ka – sest ma juba teadsin, mis sellest mögast välja tuleb. Kolm vedelat muna segusse, kuus muna veel keema. Paar porgandit puhtaks.
Heh-heh-hee, irvitas keskealine paks karvaste säärtega mees keset kööki, suur nuga peos. Heh-heh-hee!
Riivsaia ma ei leidnud, niisiis käis manna kah. Mitte liiga palju… mitte ka liiga vähe. Veel kord segi mätsida, ikka rusikaga kausi keskele, põhja välja, siis servi pidi üles nihkunud möga keskele tagasi ja uuesti. Pipart! Pipart ikka mehiselt!
Sool läheb mul alati meelest. Kapis oli soolatilli. See on soolasem vahel kui sool ise. Niisiis ma ei julge soola kunagi panna, kartes ära soolata, niisiis on kõik mu kokatud asjad magedavõitu. Aga soola saab ju igaüks ise panna.
Munad said valmis. Koorisin ära. Nii.
Pätsisin sihukese pika ristküliku umbes kolmandikust lihasegust vormi põhja. Kuus muna kahes reas peale, porgandid ribadeks ja nende vahele. Ja ülejäänud möga otsa. Natuke sättimist – käed olgu märjad ja niisugune see käkk sai.
Ahju, alguses veerandtunnike väga kuuma, siis rahulikuma peale. Ise võis nüüd väikese suitsu teha… isegi kaks õlut oli külmkapis. Mida sa hing veel tahad.
Istud niimoodi pliidi ees, tõmbad suitsu, jood õlut, ootad seda paari tundi ja hea on olla. Kunagi üsna äsja oli vist midagi halvasti… aga ah, kes seda enam mäletab.
Ja kell on üksteist õhtul. Mis siis.

Peaks olema ilmunud ka

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: