Kontrollitud kodanikeühiskond

13 apr.

Üks hetk lihtsalt hakkab kummalist jama sulle postkasti tulema. Kõik ühest kohast. Mind tabasid mingid voolud mingi kodanikuühiskonna nädala suunast. Tee seda, toda, ühine, mis arvad, ütle südamelt ära.
Vaat, mis juhtub, kui interneedusest suurt midagi ei jaga. Tont teab, kuhu ma võisin klikkida… nüüd siis tuli blokkida.
Sest, pidage mind halvaks ja tundetuks inimeseks, süüdistage sotsiaalse närvi puudumises, nagu seda paljudel kordadel tehtud, mingit kodanikumat tunnet see nädal küll ei tekitanud.
Või oli kellelgi perioodil 11.-18. aprill erakordne ülevus hinges, pass pidevalt südame ligi?
Mul küll mitte.
Üks järjekordne kalli raha eest kokku keeratud jututuba, mis muud. Ei ole siin maal mingit masu, kui niisuguste asjadega tegeldakse.
Natuke hakkas siis häbi. Et võibolla teed inimestele liiga. Et ajavadki aatelist asja. Mida ei maksaks kergekäeliselt naeruks panema hakata. Pealegi oleks ilus natuke lähemalt uurida, kõigepealt, mis värk. Alles siis hakata asjatundmatult materdama.
Ega midagi. Kolad jälle – hästi ettevaatlikult – mööda interneedust ringi. Ega kaugele vaja minna olla, trummi lüüakse ikka korralikult. http://Www.kodanikuuhiskond.ee, http://www.ngo.ee, kõik tuututavad.
Konverentsist, mõttetalgust, isegi meeleavalduse läbimängimisest. Võta end kokku, kodanik, tee ennast kuuldavaks. Organiseeru, võta ohjad üle.
Mhmh.
Kõik selle ilu maksab kinni niisugune ilusa nimega asutus nagu Kodanikuühiskonna Sihtkapital, leitav http://www.kysk.ee.
Mis on väga huvitav organisatsioon. Mainitud kodulehel teatab enda kohta, et „on asutatud regionaalministri haldusalas sihtotstarbelise riigieelarvelise eraldise kasutamiseks.“
Olemegi kohal. Ikkagi on riik oma raha ümbermängimise skeemidega mängus, mitte pole tegu rohujuure tasandil ärksamate kodanike tuleviku pärast südant valutava ettevõtmisega.
Mis annab rohkesti tõlgendamisvõimalusi. Ehk oletusi teemal – miks peaks riigil olema vaja mingit kodanikuühiskonda, soodustada kodanikualgatust, mängida läbi meeleavaldusi.
Esimene ja kõige lihtsam on mõistagi, see, et riik ei ole kodanikega rahul. Kodanikud on tuimad, algatusvõimetud, rumalad, kamp mömme, sõnaga. Siit pole kaugel vana Brecht oma mõttega, et kui rahvas on kaotanud valitsuse usalduse, tuleks rahvas laiali saata ja uus valida. Meie riik on muidugi hea ja seeasemel õpetab seda tumbade karja headeks kodanikeks.
Headeks?
Sellisteks, nagu riigile vaja?
Mida see võib tähendada? Kuulekust? Ettekujutust, et lõpututel mõttetalgutel sünnib miskit head?
Miks mitte. Või siis soovitakse kodanikke vabatahtlikule, st tasuta töödele suunata? Et teeme ära ühe… ma ei tea… kanali või püramiidi? Või, kuna rahajagamine käib läbi kodanikeühenduste, siis tekitatakse kaudselt juurde töövõimalusi igasugu projektijuhtidele, avalikele haldajatele, kes võiksid võibolla heast mõttest alguse saanud ühingud ja organisatsioonid üle võtta.
Ärme unusta, et eelmises riiklikus formatsioonis oli kah igasugu niiöelda kodanikeühendusi. ALMAVÜ, VTK, kõik partei heasoovliku, kuid kindlakäelise juhtiva käe all. Kontrollitud, organiseeritud kodanike ühendused. Keskvahenditest rahastatud.
Midagi tuttavat on lahti.
Juba ammu.
Või, loodetavasti, ainult näib nii.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: