Süütunne ja teenused

30 sept.

Ammu-ammu Kreutzwaldi “Eesti rahva ennemuistseid jutte” lugedes häiris kangesti lugu rehepapist ja vanapaganast. See, kus vanapagan lõpuks jookseb, pink seljas ja karjub: “Ise tegi! Ise tegi!”.
Võibolla oldi juba siis kergelt peast filoloog. No eesti keeli ei saa öelda, et “ise tegi”, peab olema, “ise tegin”, onju?
Ehk siis Kreutzwald oleks pidanud teistele vanapaganatele, kellele suguvend oma häda kurtma läks, et seoti pingi külge ja kallati sulatina kõrva, panema suhu küsimuse: “Kes on selles jõledas teos süüdi?” Siis tulnuks õigekeelne vastus “Ise süüdi” või lihtsalt “Ise”.
Kole jutt oli. Vanapaganast suisa hale. Juhm. Iga rehepapp teeb ta’ga, mis pähe tuleb. Loll on kohe nõus tooma ära oma kulla ning allutuma ebatraditsiooniliste meetoditega ülekuulamisele, pärast süüdistab veel iseennast.
Midagi sarnast tänase päevaga. Praegused rehepapid küll sulatina kõrva ei kalla – vähemalt mitte veel väga laialdaselt – küll aga sama rohkesti kavalaid kõnesid. Milliste sõnum näib olevat sama. Süüdi on Ise. Ise süüdi.
Meenutatagu teemasid ja pealkirju näiteks tervise teemadel. Paksud riskivad eluga, suitsetajad tapavad ennast. Ise. Pole siis ime, kui on kutsutud üles ülekaalulistele ja suitsetajatele operatsioone mitte tegema.
Sest ise oma halbade elukommetega oma hädades süüdi. Inglismaal juba olla nii. Tehtagu järgi, et tuleb paks või tossaja tohtri manu, saadame tagasi. Kõigepealt parandagu ennast ja siis vaatame.
Natuke leebem kui XIX sajandi uitmõtetele toetuv XX sajandi algupoole tõuparandus, aga mõte üsna sarnane. On väärtuslik rahvas ja siis need, kelle puhul ükskõik, kas neil on valus, paha ja kas nad elus püsivad. Kui koolevadki, pole kahju. Järgi jäävad saledad, mittesuitsetajad, sõnaga, tõelised demokraatiaehitajad.
See oleks jube lihtne, kuulutada kõik “ise süüdi” õpetavad rehepapid moodsateks Gobineau’deks, Chamberlainideks. Või kohe Mengeleteks.
Ei tahaks uskuda.
Kuid see mõna on nii järjekindel, et paratamatult otsiks ikka, mis võiks olla eesmärk. Kui ei ole parema rahva aretamine, siis ehk on midagi hoopis lihtlabast põhjuseks. Näiteks räpane raha. Ja veider enesealalhoiutung.
Võib olla, et mingil asutusel või asutuste rühmal, nagu seda sotsiaalhoolekandesüsteem on, on samamoodi võime taibata, et samamoodi jätkates ta ellu ei jää. Kas istub kuskil sotsmini keldris prillidega tarkpea või on see sipelgapesa sarnaselt kogukondlik mõtlemine. Süsteem on taibanud, et enam ei tule peale piisavalt maksumaksjaid, kes teda toita suudaksid. Seega on võimalus kas rohkem sisse ahmida või siis kulusid vähendada.
Sisseahmimine on küll meelitav – kindlasti on mõnel geeniusel pähe tulnud tõsta kõik maksud 100%-liseks, mis lahendaks kõik riigi rahamured ning võimaldaks ellujäänud elanikkonnale osutada kõiki teenuseid ülikvaliteetselt. Aga mingi matemaatikateadmine on vist isegi riigiametites säilinud.
Järelikult jääb teine tee – tõmmata kulusid maha. Inimeste ravimine on kulukas. Sinna on segatud need häbematud arstid ja jultunud õed. Need nõuavad imeasju – puhtast skalpellist kuni masinani, mis teeb ping!; nende koolitamine on kallis ja tõprad nõuavad palka ka veel.
Omaette ikaldus on veel need haiged. Vaadakem asjale näkku, haiged on vastik rahvas. Vinguvad, õiendavad, kaebavad, veritsevad ja isegi haisevad. Nõme punt.
Siit paistabki lahendus – tuleb tõbistele selgeks teha, et neil pole mingit õigust ravi saada. Sest nad on ise oma hädades süüdi. Nad on niivõrd valede eluviisidega. Lihtne. Vaja veel ainult piisav arv tervisekaitsespetsialiste seda jutlustama võtta – neid saab koolitada kahekuistel noorempoliitjuhtide kursustel ning ping! tegevat masinat nad nõudma ei hakka, piisab kabinetist, ametiautost, priskest palgast ja koolituskuludest. Ikka odavam kui 13 aastat arsti koolitada ja see masin või kaks hankida.
Loomulikult võib hiilgavat mõtet edasi arendada. Samasugust ise-süüdi põhimõttelist kokkuhoidu muudegi riiklike teenuste puhul rakendada. Kutsub seesama suitsetaja tuletõrjet, siis tuleb vastata, et ju sa ikka ise, hõõguv koni näpus, bensiinivaati magama jäid ja see bensiin oli sul ka sala! Kutsub keegi politseid – mis sa kakerdad õhtul tänaval, niikuinii oled võtnud ka veel. Ja nii edasi. Kuni selleni välja, et kunagi hakkab valitsus eksiilist seletama, kuidas ikkagi rahval oli kaitsetahe väike ja nii need venelased jälle maale tulid. Ise süüdi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: