Eesti Aer ja arvutuskunst

13 nov.

Mööda feissbukki levib, küll liiga aeglaselt, järgmine arvutus. Autori nimi on Tanel Trööp, mina ei tea temast midagi. Arvutus aga on piisavalt kaunis ja lühike, et tervenisti ära tuua:

Riik on Estonian Airi aktsionär. Meie olemegi Riik.
Tegin aktsionärina arvestusi:
Tero Taskila sai aastal 2011 palka 232 596.-EUR, mis läks ettevõttele koos lisamaksudega maksma 312 609.-EUR.
Sellel aastal on Tero Taskila saanud palgatulu 332 800.-EUR, mis koos lisamaksudega ettevõttele on läinud maksma 420 146.-EUR.
Lahkumishüvitisena võtab suur juht kaasa 99 687.-EUR, mis koos lisamaksudega ettevõttele teeb summaks kokku 133 979.-EUR.
Tema palgakulu koos maksudega on seega 866 734.-EUR.
Sellel aastal on Tero Taskila poolt juhitud Estonian Air teeninud kahjumit 20 200 000.-EUR.
Eelmisel aastal oli kahjum 11 200 000.-EUR.
Kokku on seega Tero meile kui aktsionäridele maksma läinud 32 266 734.-EUR, ehk 32,27 MILJONIT eurot.
Viimase rahvaloenduse andmetel elab Eestis 1,29 milj. Inimest. Lihtne arvutus näitab, et IGAÜHELE meist läks Tero Taskila maksma 25,01 EUR. Ehk iga Eestimaa pinnal hingav kodanik vanuses 0 ja rohkem aastat maksis oma taskust ja vastu tahtmist 25 eurot! Minu perele läks Tero Taskila maksma 125,00 EUR (ükssada kakskümmend viis eurot)!
Juhan – tõmba nahhui ja ilma igasuguse kompensatsioonita!

Enesest mõista jagasin mina seda kohe edasi. Soovitan ka teistel.
Kuigi lugupeetavale on ka mõningaid etteheiteid. Ent alustuseks heast.
On äraütlemata tore, kui keegi viitsib meenutada, et Riik ei ole mingi asi iseenesest, vaid siiski selle maa inimestele kuuluv riistapuu.
On äraütlemata tore, kui inimesed vahel viitsivad arvutamise ette võtta, mis selle riistapuu pidamine inimestele maksma läheb. Omal ajal ennastki sellega lõbustatud, et jagatud järjekordse riikliku programmi maksumus kõigi kodanike ninade peale ära, vanad, haiged ja sülelapsed kaasa arvatud. Miljard ei ütle kellelegi midagi, aga hr Trööp’i väljaarvutatud 25 eurist saab igaüks aru. Ütleme nii, et, lähenevaid jõule arvestades, selle eest saaks priske laua neljale-kuuele, kust valgepeagi puudu ei jääks. Lennukipiletit Eesti Aerust sellega aga ei saaks.
Nii et hurraa ja, palun levitage.
Nüüd aga noriks lugupeetava kallal.
Kõigepealt tundub Tero Taskila manamine juba liiast. Otsekui oleks mees mingi Põhja Konn, kes tuli paljukannatanud Maarjamaale hävingut külvama. Lõbus on muidugi mõelda, et juba noor Tero unistas ärikoolis, kuidas ta laseb põhja Air Balticu, siis Estonian Airi ja see on alles selleks, et näidata, mida ta suudab.
Ei usu hästi. Tero Taskila näib pigem tüüpiline ärikooli toode. Kel on jätkunud vastupidavust koosolekutel istuda ning taipu neil võitja poolele jääda. Seeläbi ametiredelil tõusta. Sihukest rahvast on Euroopa Liit täis, võta üks ja viska teist. Pealegi, tala saades heitus Taskila nagu tavaline inimene ning tegi seda, mis ehmatusega tehakse: plagas ja peitis ennast ära. Olnuks ta suli, olnuks tal suurepärased seletused varrukas, maailma ausaim nägu peas, asi poolel teel kuskile Euroopa kohtusse.
Pealegi, polnud see palk maailma mõõtmes nii suur midagi. Keskmise rahvusvahelise heategevus-, abi- või õiguste kaitse organisatsiooni juht hüüdnuks Taskilat kohates: „Vaene! Kükki!“ Keskastme spetsialist samamoodi.
Niipalju siis kurja juure kaitseks. Heast peast ja üldsuse pahameele ärateenimiseks.
Aga nüüd tõsisem aga. On viga – mida ka ise omal ajal läbi lastud – jagada ükskõik milline riiklik kulu kogu elanikkonnale. Muidugi kõlab liigutavalt, et sülelapsed kaasa arvatud. Kuid vaadakse asjale otsa – sülelapsed ei teeni raha ega maksa makse, samuti (enam) pensionärid, samuti riigipalgalised ehk niinimetatud avalik sektor. Riigil ei ole oma raha, ei väsi korrutamast, see on rahateenijatelt võetud ja ümber jaotatud. Tööde ja teenuste osutamiseks, mida maksjad sageli tellinud ei ole – kas keegi mäletab, et oleks alla kirjutanud soovoliniku töölepingule? Aga sa maksad talle.
Niisiis on tegelikult hind hullem, sest maksjaid vähem.
CIA Factbook annab Eesti tööealise elanikkonna suuruseks 704 400 inimest. Muide, rahvaarvuks 1 274 000… Jänkid ilmselt kasutavad mingeid muid andmeid. Liitlase andmete kasutamine pole vist kuritegu?
Tööpuudus on nende järgi 12,1 %. Seega võime maksjate hulgast sipsti maha arvata 85 000. Jääb 620 000. Eesti Statistikaamet aga annab hõivatute arvuks 609 000, eelmisel aastal. Väga vahet pole. Kui juba kodumaale tagasi jõutud, võtame siis 609 000.
Seesama Statistikaamet annab avalikus sektoris hõivatute arvuks 159 000 inimest. Lahutame jälle ja järgi jääb 450 000 inimest, kes ei saa palka tänu riiklikule ümberjaotamisele.
Kui me nüüd hr Trööp’i pakutud arvutuse uuesti teeme, siis saame, et Eesti Aeruga sai keskmine maksumaksja vastu pükse 71 euri 70 senti.
Tuleb aga kohe endale tuhka pähe raputada, ka see arvutus pole täpne. Siin pole arvestatud hämarat kolmandat sektorit, milline suuresti riigirahadele toetub. Tõenäoliselt on tegelike maksumaksjate arv veelgi väiksem. CIA annab riiklike kulude protsendiks sisemajanduse kogutoodangust 38,2 %. Kuid ka avaliku ja kolmanda sektori kõrgepalgaliste mittemidagitegijate molutamine loetakse osaks toodangust. Nojah, selliste arvestustega tegelgu targemad.
Igal juhul, arvutada on tore. Just niimoodi, et tunda, kui palju kodaniku tasku valitsejate läbi pihta saab. Näiteks:
Selle aasta riigieelarve planeeritud tulu oli 6 107 711 987 euri. Jagame ära 450 000 peale, tskae 13 572 euri 69 senti tuleb ära.
Ei oskagi midagi öelda. Mõni peab ikka jubedalt makse maksma, mis muud. Eks käibemaksu ja aktsiise maksa ju kõik, mõistagi, kõik kaasa arvatud.
Kulude poolest: kiirabiteenus maksab aastas 26 839 922 euri, mis maksjate peale ära jagades teeb 59 euri 64 senti aastas. Tervise Arengu Instituudi hoolitsus maksab 8 356 673 euri aastas ehk igale maksjale 18 euri 57 senti, mis mitte millegi eest ei olegi ju väga palju. Soovoliniku saab maksumaksja 13 sendi eest aastas, sest 59 786 euri see putka aastas maksab. Väga odavalt saadud, eks.
Ja nii edasi. Tõmmake endale rahandusministeeriumi leheküljelt riigieelarve ja arvutage ise. Nagu ütles minu matemaatikaõpetaja: aju läheb ainult käärulisemaks.

4 kommentaari Kellele: “Eesti Aer ja arvutuskunst”

 1. Priit november 14, 2012 kell 11:45 e.l. #

  Kui jutt läks kahjumile ja Tero Taskilale, siis võiks arvutusest maha võtta ka ju 2009 ja 2010 kahjumi. Siis saab veel täpsemalt Tero tulemuse.

 2. Poni ise november 14, 2012 kell 12:50 p.l. #

  Eks seal ole muid vildakusi ju ka. Ma unustasin, et käibemaksuga võtab riik ju kohe 20% oma väljamakstud palkadest-pensionidest tagasi. Ja muud näpukad ning külmrelvad.

 3. Ulme november 14, 2012 kell 9:13 p.l. #

  Riigi tulu ei laeku ainult kõikide eraisiku pihta suunatud maksudest, seega on arvutuse lõpp veidi viltu. Riik võtab oma osa ka firmade majandustegevusest aktsiiside näol, siis on veel ainult osasid isikuid tabav hasartmängumaks, riiklikud aktsiaseltsid jne.

 4. Poni ise november 14, 2012 kell 9:55 p.l. #

  Loomulikult, tegelik pilt on palju hullem, kui minu nõder aritmeetika katta suudab.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: